Dolina Pałaców i Ogrodów to obszar około 100 km2 położony w Kotlinie Jeleniogórskiej, pomiędzy Rudawami Janowickimi, a Karkonoszami, na którym znajduje się niemal 30 obiektów architektury świeckiej. Jest to największe nasycenie tego typu obiektami w Europie środkowo-wschodniej.
Na tak niewielkiej powierzchni znajdziemy rozmaitość rodzajów siedzib rycerskich i szlacheckich poczynając od: średniowiecznych wież mieszkalnych, zamków, renesansowych dworów, barokowych pałaców i XIX-wiecznych założeń pałacowych – parkowych, nadających unikalnego charakteru regionowi.
Wzgórze andersa od ul. Ślężnej we Wrocławiu
6.50 ( 10 minut przed planowanym wyjazdem)
Kotlina Jeleniogórska będzie dla Państwa sporym zaskoczeniem. Podczas zaledwie jednego dnia, zobacza Państwo kilka przepięknych ogrodów oraz pałaców. O innych miejscach opowie Państwu nasz wspaniały przewodnik, Waldemar Brygier, dzięki któremu będą Państwo oszołomieni bogactwem tego rejonu.
zbiórka uczestników w wyznaczonym miejscu, na parkingu przy ul. Ślężnej, tuz obok Wzgórza Andersa
przejazd w kotlinę jeleniogórską
Dolina pałaców i ogrodów
Kiedy w 1831 roku, król pruski Fryderyk Wilhelm III kupił pałac w Mysłakowicach i po przebudowie przekształcił go w swą letnią rezydencję, w okolice Jeleniej Góry zaczęła sprowadzać się pruska szlachta związana z królewskim dworem. Jak grzyby po deszczu powstawały kolejne rezydencje, a przy nich parki. Wiele z nich nie przetrwało do naszych czasów, ale pozostałe tworzą unikatowy zespół dworów, pałaców oraz założeń ogrodowych, które zaczęto nazywać „doliną pałaców i ogrodów”…
Pałac w Łomnicy
Kompleks pałacu Łomnica składa się z tzw. Dużego Pałacu, Domu Wdowy, folwarku oraz parku przypałacowego. Główną atrakcją jest muzeum z multimedialną wystawą “Trzy wieki życia w pałacu Łomnica”, którą tworzy 18 historycznych sal na trzech kondygnacjach. W sąsiadującym z pałacem folwarku znajduje się piekarnia, sklep folwarczny, sklep lniarski, kuźnia, obora i stajnia oraz restauracja “Stara Stajnia”. Pałac otacza 9-hektarowy park w stylu angielskim, położony wzdłuż rzeki Bóbr…
Pałac i park w Bukowcu
Bukowiec należał do hrabiego Fryderyka Redena, którego żona Fryderyka zapamiętana została m.in. dzięki swym licznym działaniom charytatywnym, a także sprowadzeniem do Karpacza Górnego kościółka Wang. Niezwykły jest otaczający pałac park, w którym stanęły liczne budowle ogrodowe, od sztucznych ruin klasztoru, poprzez amfiteatr, świątynię Ateny, krąg druidów, po wieżę widokową zamku Kesselburg…
Pałac w Mysłakowicach
Śmiało można powiedzieć, że popularność Kotliny Jeleniogórskiej zaczęła się od pałacu w Mysłakowicach. Przebudowany na letnią rezydencję, otrzymał m.in. wielką salę balową, z zewnątrz przypominającą swym wyglądem ogromny parostatek. Król bywał tu często, a wraz z nim wiele znanych postaci ówczesnego świata. Przy pałacu znajdziemy pomnik Johanna Fleidla, jednego z Tyrolczyków, którzy na zaproszenie króla osiedlili się w Mysłakowicach. W zadbanym parku stoi też ciekawy architektonicznie kościół, a nad stawem… szczęki wieloryba…
czas wolny na posiłek
powót do Wrocławia